Kāpēc es izvēlos pirkt briketes, nevis malku

Jau vairākus gadus pēc kārtas malku es vairs nepasūtu. Lai arī brikešu cenas ir augstākas kā malkai, tam ir savs pamatojums. Kurināt ar briketēm ir komfortablāk, tās ir vieglākas un vienmēr sausas. Tiesa, ja kurināmais tiek izvēlēts balstoties tikai ekonomiskos apsvērumos, saprotams, ka saimnieks, kuram pieder mežs un malka iegūstama bez maksas, nemaz citas alternatīvas neapsvērs. Vairāk par briketēm un kādi ir ieguvumi, izvēloties pirkt briketes, pastāstīšu turpinājumā!

Briketes pret malku

Ja salīdzinām briketes un malku, izmēra ziņā briketes ir daudz kompaktākas un aizņem mazāk vietas. Tās ir arī vieglākas, līdz ar to ir vieglāk un ērtāk pārnēsājamas. Tāpat ne mazāk svarīgs faktors ir tas, ka briketes ir sausākas par malku. Turklāt ekonomiskas un videi draudzīgas kurināšanas pamatā ir tieši sausas koksnes izmantošana. Lai malkas mitruma līmenis būtu pieņemams, malka ir jāžāvē vismaz 1,5-2 gadi.

Tāpat briketes prasa krietni mazāk uzmanības un noņemšanās. Lai briketes izžūtu, tās nav nepieciešams sakrāmēt glītās kaudzēs mājas pagalmā, kā tas ir ar malku. Skaldītu malku iesaka žāvēt svaigā gaisā gadu, bet pēc tam pārnest uz šķūnīti, kur to turpināt žāvēt vēl vienu gadu. Turklāt malkas sakraušana prasa rūpīgu kompozīcijas veidošanu, gādājot, lai tiktu nodrošināta pietiekama ventilācija. Ja malka nav pareizi sakrāmēta, tā neizžūst pietiekami vai pat sapūst. Rezultātā kurināšanai ir vajadzīgs vairāk malkas un tā kļūst neekonomiskāka. Pie tam, kurinot ar nepietiekami izžāvētu malku, skurstenī veidojas sodrēji, kas var izraisīt ugunsgrēku. Vēl viens brikešu bonuss ir to vienmērīgā siltuma izdalīšana kurināšanas laikā.

Pateicoties tam, ka briketes ir sausākas, kurinot ar briketēm, iespējams uzturēt dūmvadu labākā stāvoklī kā tas ir kurinot ar malku. Kurinot ar mitru malku, skursteņi mēdz aizsērēt un gaisā izdalās kaitīgās putekļu daļiņas, kas nodara kaitējumu cilvēka veselībai. Līdz ar to kurināšanu ar briketēm iespējams uzskatīt par dabai draudzīgāku.

Pēc brikešu izkuršanās palikušos pelnus iespējams izmantot dārzniecībā kā mēslojumu. Salmu briketes, kūdras briketes un saulespuķu čaumalu briketes nav augiem kautīgas un salīdzinājumā ar malku tās ir tīrākas.

Vai briketēm ir arī mīnusi?

Izvēloties pirkt briketes, saimniekam ir jārēķinās arī ar dažiem trūkumiem. Neievērojot brikešu glabāšanas nosacījumus un pakļaujot briketes mitruma ietekmei, tās var viegli izjukt. Tāpēc jāgādā, lai briketes būtu noglabātas sausā vietā šķūnītī, kur tām nevar piekļūt mitrums. Briketes, tāpat kā malku, nav ieteicams krāmēt tieši virs zemes, bet gan – virs paliktņa. Citādi briketes var saskarties ar mitrumu un tām nav nodrošināta pietiekama vēdināšana.

Vērtējot no ekonomiskā aspekta, brikešu mīnuss ir to salīdzinošā dārdzībā attiecībā pret malku. Tāpat briketes tiek uzskatītas par grūtāk aizdedzināmām kā malka. Tiesa, savā kurināšanas praksē izmantoju spirta gabaliņus, kas palīdz aizkurināt briketes, līdz ar to aizkuršana izdodas pat tik ātri kā minūtes laikā. Galvenais ir pienācīgi sakrāmēt briketes krāsniņā.

Tāpat brikešu pozitīvās īpašības spēj pavērsties pret pašu kurinātāju, ja vien briketes netiek pareizi izmantotas. Ar briketēm kurinot, ir ļoti viegli iespējams krāsni pārkurināt, rezultātā sabojājot kurtuvi. Briketēm, salīdzinot ar malku, piemīt augstāka siltumspēja, kas nozīmē, ka mājas uzsildīšanai ir pietiekami ar mazāku daudzumu brikešu. Tāpēc jāseko līdzi, lai tiktu izmantots optimāls daudzums brikešu.

Kā pārliecināties par brikešu kvalitāti?

Tāpat kā iespējams nopirkt augstvērtīgāku malku, tāpat var iegādāties arī labākas briketes. Arī briketēm ir savi kvalitātes standarti. Tests, lai pārliecinātos par brikešu izturību, ir ļoti vienkāršs: jāpaņem rokās viens briketes kubiks, jāatlaiž un jāļauj tam nokrist uz zemes. Augstas kvalitātes briketes trieciena rezultātā paliek veselas, bet zemākas kvalitātess – trieciena rezultātā izjūk. Šādas briketes, kurām nav pietiekams blīvums, ātrāk sadeg.

Cik maksā briketes?

Tāpat kā citi apkures veidi, arī kurināšana ar briketēm šogad kļuvusi dārgāka. Vēl pirms 2 gadiem briketes iegādāties bija iespējams sākot no 120 EUR tonnā. Brikešu cena tiek noteikta, ņemot vērā brikešu blīvumu – jo cietākas briketes, jo kvalitātīvākas un cena augstāka. Šādas briketes arī spēj dot vairāk siltuma un ilgāk kuras.

Sludinājumu portālā dalder.lv savu brikešu piedāvājumu ir izvietojuši vairāki brikešu uzņēmumi, kas nodrošina dažāda veida brikešu piegādi. Saskaņā ar sludinājuma portālā norādīto informāciju brikešu cena par 1 tonnu ir sākot no 130 EUR. Visaugstākās kvalitātes briketes uzņēmums Top granulas pārdod par 260 EUR par 900 kg jeb 0,900 t).

         Kāda veida briketes pirkt?

Pārdošanā pieejams plašs klāsts ar dažādām briketēm. Kopumā briketes iespējams iedalīt 2 grupās: cietkoksnes un mīkstkoksnes briketēs. Cietkoksnes briketes ir sekojošās: ozola briketes, dižskābarža briketes, kļavas briketes, apses briketes, bērza briketes, oša briketes, vīksnas briketes un gobas briketes. Mīkstkoksnes briketes tikām ir liepas, lapegles, egles, dižegles un priedes briketes. Tāpat briketes var iedalīt citādās grupās: skujkoku un lapu koku briketēs. Kā atsevišķu brikešu gupu var minēt kūdras briketes. Tās ir, piemēram, Nakts briketes.

          Pērkot briketes, nevar nepamanīt, ka tās tiek pārdotas dažādās krāsās. Šīm krāsu atšķirībām par iemeslu ir dažāda izmantotā koksne brikešu ražošanā. Tāpat brikešu krāsu ietekmē izmantotā prese. Skaidu briketes, kas nākušas no hidrauliskajām presēm, piemēram, ierasti ir gaišā krāsā.

Visilgāk deg koka mizu briketes. To aptuvenais degšanas laiks ir līdz pat 10 stundām. Tikām ierastais brikešu degšanas laiks ir līdz 3 stundām, ja briketēm ir gluda virsma, nav vidū caurumu, tās ir blīvas un tām ir augsta kvalitāte. Piemēram, dižskābarža briktes deg līdz 3 stundām, bet skujkoku un bērza – līdz 2,5 stundām.

Tāpat, izvēloties briketes, jāņem vērā brikešu siltumspēja. Augstākā siltumspēja ir eglei, priedei, dižeglei, bērzam un apsei.

Ar dabu uz Tu!

Vēl viens iemesls, kāpēc briketes ir laba izvēle, ir to nekaitīgā ietekme uz apkārtējo vidi. Brikešu kurināšana neveicina globālo sasilšanu un tās laikā atmosfērā nenonāk liels daudzums CO2 izmešu. Tāpat, kurinot ar briketēm, nerodas daudz blakus produktu – atkritumu. Izmantojot apses briketes, ir iespējams pat izdarīt pakalpojumu savam skurstenim – apses briketes tīra skursteni un krāsni.