Draudzene izskaidroja, kāpēc vajag vārīt apelsīnus

Līdz pat XVI gadsimtam eiropieši pat nezināja, kas ir apelsīni un kādi tie izskatās. Bet Ķīna ir šī augļa dzimtene un tieši no turienes portugāļu jūras ceļotāji apelsīnus atveda uz Eiropu. Pie tam nosaukums, ja ieskatās, tulkojumā ir „ābols no Ķīnas”.

Šodien apelsīnus, kuriem patīk augt siltajā subtropu zonā, audzē arī citur. Lielas šo augļu koku plantācijas ir Ķīnā, Indijā, Ēģiptē, Turcijā, Spānijā, Meksikā un daudzās citās valstīs.

Bet attīstītā tirdzniecība padarījusi apelsīnus par ierastu kārumu katram no mums.

Taču mūsu saimnieces ar apelsīniem nesteidz eksperimentēt. Kaut gan tie paši itāļu gardēži jau sen vāra šos citrusaugļus un pat gatavo no tiem apelsīnu džemu. Šeit uzskata, ka tieši tādā veidā var sajust īsto gatavu apelsīnu garšu.

Apelsīnu džems

Protams, daudzi mūsu lasītāji būs pārsteigti, ka no „ķīnas āboliem”  gatavo džemu. Tie taču nav parastie āboli, no kuriem džemu gatavoja visos laikos. Bet kurš gan teicis, ka no apelsīniem šis kārums nesanāks? Itāļi, nudien, tā nedomā.

Sastāvdaļas:

2 kg apelsīnu

1 kg cukura

1 glāze ūdens

1 tējkarote sviesta

½ citrona

Pagatavošana:

1. Apelsīnus kārtīgi nomazgā, norīvē mizu ar smalko rīvi.

Vēlāk šo sarīvēto mizu var izmantot desertu pagatavošanai. Galvenais, neaizmirsti to ielikt saldētavā.

2. Notīrītos apelsīnus liec katlā ar karstu ūdeni un pavāri dažas minūtes. Pēc tam vārītos apelsīnus liec traukā ar aukstu ūdeni uz diennakti. Ņem vērā, ka pa šo laiku ūdens jānomaina 5-6 reizes.

3. Vārītos apelsīnus pārgriez uz pusēm, izņem serdītes un citas neēdamās daļas. Tad sagriez augļus nelielos kubiņos.

4. Pusi no augļiem pārber lielākā katlā, pārber tiem divas glāzes cukura. Pēc tam pieber atlikušos apelsīnu kubiņus un uzber vēl trīs glāzes cukura. Atstāj uz diennakti.

5. Pēc 24 stundām, pielej ūdeni un visu samaisi. Liec katlu uz plīts uz vidējas uguns. Kad viss uzvārās, pievieno sviestu, samaisi.

Maisot turi uz uguns aptuveni stundu. Beigās pievieno sulu no ½ citrona.

6. Apelsīnu džems gatavs! Ļauj tam atdzist, pēc tam liec burciņās  un aizskrūvē.

Tāds gardums plauktā ilgi nestāvēs. Taču tagad tev būs, ar ko pacienāt dārgus ciemiņus.

Vai tu esi mēģinājis vārīt apelsīnus vai gatavot džemu no tiem? Padalies ar saviem iespaidiem par to!