Kāpēc nomizotus kartupeļus vajag iemērkt aukstā ūdenī pirms pagatavošanas

Varētu domāt, ka nav nekā vienkāršāka, kā uzcept kartupeļus? Vienkārša un garšīga piedeva jebkuram ēdienam. Tomēr daudzi piekritīs, ka pagatavot tos, lai tie būtu kraukšķīgi no ārpuses un maigi iekšpusē, nav nemaz tik vienkārši.

Vienmēr brīnāmies, kāpēc katru reizi kartupeļi sanāk savādāk, pat tad, ja šķirne ir viena un tā pati.

Un tikai pavisam nesen es uzzināju, ka daži pavāri tāpēc uz kādu brīdi nomizotus kartupeļus atstāj aukstā ūdenī.

Parasti vienkārši liku sagrieztus kartupeļus pannā! Bet, kad uzzināju par šo vienkāršo triku, dzīve sadalījās uz „pirms” un „pēc”. Pie tam izrādījās, ka starp maniem draugiem bija daudz tādu, kas šo triku zinājuši jau sen.

Tas ir stāsts par mazo kulinārijas pētījumu, uz kuru mani pamudināja draudzene Taņa. Agrāk es biju dzirdējusi par to, ka kartupeļi jāiemērc ūdenī, bet jēgu šajā pasākumā neredzēju. Domāju, ka pietiek ar to, ka mazgāju kartupeļus pirms un pēc mizošanas. Viss izrādījās daudz sarežģītāk.

Tatjana padalījās ar savu firmas triku. Sagriezu veselu katliņu kartupeļu, iemetu ķiploku daiviņas un uzlēju ūdeni, lai mirkst līdz vakaram, domāju sacepšu vakariņām. Bet pēc tam vienkārši aizmirsu par tiem!

 Divas nedēļas katliņš stāvēja ledusskapī, domāju, ka tajā ir zupa. Bet vakar izņēmu katlu no ledusskapja un – nekas. Kartupeļi normāli, tikai viscaur piesātinājušies ar ķiplokiem. Sacepu cepeškrāsnī – visa virtuve pilna ar ķiploku aromātu!

Pirmkārt, pārsteidza tas, ka kartupeļi var tik ilgu laiku nomizotā veidā stāvēt ledusskapī.

Un uzskatu, ka šis veids ir ērts sagatavēm. Otrkārt, bija interesanti uzzināt, kā tas ietekmē ēdiena garšu. Kā saka draudzene un vēl daži interneta speciālisti, tā ir vēl labāka.

Bet lieta ir tāda: Kartupeļos ir liels daudzums cietes, kas cepot traucē kraukšķīgas garoziņas veidošanos Ja kartupeļus iemērc ūdenī, kopā ar kartupeļu sulu izdalās arī liels daudzums cietes. Rezultātā garoziņa veidojas ideāla, bet paši gabaliņi kļūst maigi un gaisīgi iekšpusē. Labākam efektam kartupeļus pēc mērcēšanas nosusināt ar dvielīti un pēc tam cept.

Bez tam, ir vēl daži plusi no šāda trika. Jo mazāk cietes, jo mazāk kaloriju ēdienā. Vēl mērcēšanas laikā no produkta izdalās arī nitrāti.

Lai panāktu šādu efektu, nav jāgaida divas nedēļas, kā sanāca Taņas gadījumā. Tagad mēs abas pirms kartupeļu cepšanas patērējam vismaz 10 minūtes kartupeļu mērcēšanai sālsūdenī. Ieteicu pievienot ūdenim arī jūsu iemīļotās garšvielas!

Un te maziņš bonuss: lai kartupeļi ceptos vienmērīgi un vienmēr sanāktu ideāli, izmantojiet vairāk eļļas. Un vienmēr gabaliņus lieciet vienā slānī. Tikai tad kartupeļi nevis sutināsies, bet cepsies. Vēlu veiksmi jūsu kulinārijas eksperimentos! Lai labi garšo!